top of page
NTS00948.jpg

Tarbijakatsed

Liitu tarbijate paneeliga

Kui soovid tulevikus saada eelisjärjekorras teateid meie põnevate tarbijauuringute kohta, registreeru tarbijapaneeli meililisti. Selleks täida palun ära allpool toodud küsimustik. Teavitame Sind e-posti teel, kui otsime osalejaid mõnda tarbijakatsesse või toitumisuuringusse. 

Tarbijauuringus osalemine annab põneva kogemuse, samuti saad olla kaasatud nii uute toodete väljatöötamisesse kui ka toodete tervisemõju uurimisse. Täpsemad osalemise juhised saadetakse kõikidele osalejatele iga uuringu toimumisel eraldi. 

Tarbijapaneel

Eesmärgid

TFTAK-i tarbijapaneelis on kaks põhisuunda:  
 

  1. Toodete testimine 

    MIS? Osalejal on võimalus proovida TFTAK-i laboris arendatud uusi innovaatilisi tooteid ning anda seeläbi panus arendustöödesse. Samuti anname võimaluse toidutootjatel nende endi tooteid tarbijatega testida. Sellistest uuringutest saadud tagasiside on väga oluline, et muuta arendatavaid tooteid veelgi paremaks. 
     
    KUIDAS? Tavaliselt kutsume tarbijad enda juurde Mustamäele degusteerimisele, kuid aeg-ajalt teeme ka selliseid tarbijakatseid, kus anname testitavad tooted tarbijale kodus proovimiseks kaasa. Hinnatakse toote sensoorseid omadusi – välimus, lõhn, maitse, tekstuur. Mõnikord küsime täiendavalt ka infot inimeste toitumisharjumuste ja -eelistuste kohta. 
     

  2. Toitumis- ja terviseuuringud 

    MIS? Nendes uuringutes kogume Sinu kaasabil andmeid erinevate toidutoodete tervisemõjude kohta ning Sina saad enda kohta täiendavat tervisealast teavet. Toidutootjatel on uuringute abil võimalus oma toodete tervisemõjude kohta kinnitust leida. 
     
    KUIDAS? Tavaliselt on tegemist pikemaajaliste, mitu kuud kestvate uuringutega, millest osavõtjad jälgivad kindlaksmääratud juhiseid ja ettenähtud ajakava. Tervisemõjude uurimiseks kasutame peamiselt mikrobioomi- ja vereproove, erinevaid küsimustikke ja toidupäevikuid. 

NTS01536.jpg
TFTAK Sensorics VI
NTS01484.jpg

Varasemad uuringud

Oleme teinud tarbijauuringuid piima- ja lihaalternatiividele, rikastatud toodetele/tervisetoodetele, valmistoitudele, karastusjookidele jpm. Siin on paar näidet meie põnevatest katsetest, kus tarbijad said kaasa lüüa:  

​ 

  • Taimsete burgeri alternatiivide maitsmine, mis toimus meie spetsiaalses sensoorika ruumis. Osalejad pidid võrdlema meie teadlaste loodud taimse burgeri omadusi juba turul olevate toodetega.  
      

  • Valmistoitude katse, kus hindamist viidi läbi koduses keskkonnas. Eesmärk oli selgitada välja, millised on kõige maitsvamad tooted ning millised retseptid vajaksid veel täiendust. Samuti saime teada, millised tooted olid kõige mugavamalt tarbitavad ning kõhtutäitvamad.  
      

  • Uuring kiudainetega rikastatud jogurtite tervisemõjude kohta, kus pimekatse raames tarbis üks grupp rikastatud tooted ning teine grupp rikastamata tooted. Osalejad andsid katse alguses ja lõpus vere- ja mikrobioomi proove, et näha, kas ja kuidas mõjutas kiudainete tarbimine verenäitajaid ja kõhubakterite kooslust.  

NTS01597.jpg
NTS01247.jpg
NTS00833.jpg

Liitu tarbijapaneeliga!

Kui soovid saada tulevikus kutseid erinevatele tarbijauuringutele, siis palun täida küsimusik. Infot teie kohta palume selleks, et oskaksime tulevikus sobilike kandidaatide poole pöörduda.

Korduma Kippuvad Küsimused

1. Kes on oodatud TFTAK-i tarbijapaneeliga liituma? 

Teretulnud on kõik täiskasvanud, kellel on huvi meie uuringutes osaleda. Registreerumisel tasub arvestada, et enamus hindamisi toimuvad Mustamäel meie spetsiaalses sensoorika ruumis (erandina mõned kodused katsed) ja argipäeviti tööajal. Tarbijapaneeliga saab liituda läbi TFTAKi kodulehe. Iga osaleja panus on meile tõepoolest hindamatu ning loodame omalt poolt, et need testimised pakuvad ka osalejatele põnevaid kogemusi!

2. Miks toimuvad hindamised just Tallinnas, Mustamäel? 

TFTAK-il on Eestis ainulaadne sensoorika ruum (ISO 8589:2007 standardi järgi), mis võimaldab eraldada hindajad individuaalsetesse boksidesse ning vähendada muid toidu hindamist segavaid faktoreid. Selleks, et tulemused oleksid omavahel võrreldavad, on vajalik, et iga osaleja hindaks toiduainet täpselt samades keskkonnatingimustes ja kõik toiduained oleks serveeritud täpselt samal viisil. Seetõttu toimuvad hindamised reeglina  just meie Mustamäel asuvas sensoorika ruumis. Igaühe tagasiside annab meile hindamatu panuse ja oleme väga tänulikud kõigile, kes on selleks nõus meie juurde külla tulema!

3. Miks toimuvad hindamised just argipäeviti ja tööajal? 

Püüame arvestada nii osalejate soovide kui TFTAKi võimalustega. Ühest küljest pingutame selle nimel, et osalejate kogemus oleks võimalikult meeldiv ja sujuv. Teisest küljest teeb planeerimise keerukaks see, et läbi viidavate testide ettevalmistusse ja korraldusse on meie poolt kaasatud vähemalt neli töötajat ning lisaks labor, mis on väljaspool tööaega suletud. Seega nõuaks hindamiste korraldamine õhtuti või nädalavahetustel märkimisväärseid lisakulutusi ega oleks seetõttu otstarbekas. Oleme tänulikud, kui Sul on võimalik teha valik meie pakutud aegade hulgast.

4. Milline on tarbijauuringus osalemise protsess? 

1. Tarbijapaneeliga liitumine. Seda tuleb igaühel teha vaid üks kord, vastates lühikesele ankeedile TFTAK kodulehel. 2. Eelküsimustik/kutse. Vastavalt uuringu eesmärgile ja kriteeriumitele saadetakse valitud tarbijapaneeli inimestele kutse osaleda uues uuringus koos eelküsimustiku lingiga. 3. TFTAK-i vastus. Eelküsimustiku vastuste pealt teeme hoolika valiku, kes saavad selles uuringus osaleda. Anname otsusest eelküsimustiku täitjatele e-mailitsi teada – nii neile, kes said valituks, kui ka neile, kes seekord välja jäävad. 4. Aja broneerimine (valituks osutumisel). Kui katse toimub kohapeal, siis tuleb registreerida end hindamissessioonile, broneerides etteantud kuupäevadest ja kellaegadest endale sobivaim. Kui katse toimub kodukatsena, siis anname teada, millises ajavahemikus saab proovidele järgi tulla. 5. Osalemine. Uuringus osalemine vastavalt etteantud juhistele. 6. Premeerimine. Kõigile uuringus osalejatele on tänutäheks väike kingitus. Preemia võib olla veidi erinev, kuid see on alati eelnevalt kutses täpsustatud. 7. Tulemuste analüüs. TFTAKi teadlased võtavad kokku tarbijauuringu tulemused ja otsustavad, kuidas nende uute teadmistega edasi minna. 8. Vahekokkuvõte osalejatele. Meil on väga hea meel, et osalejatel on alati huvi ka uuringu tulemuste vastu. Kuna lõpptulemuste avalikustamine võtab aega, saadame pärast tulemuste analüüsi osalenutele alati lühikese vahekokkuvõtte, kus jagame katse tausta ja, kui võimalik, ka esimesi tulemusi. 9. Tulemuste avalikustamine. Jagame e-maili teel uudiseid, kui katsetatud toode on näiteks jõudnud poeriiulitele, uuringu tulemused avaldatakse lõputöö või teadusartiklina vms. Selleni võib minna palju aega - isegi rohkem kui aasta - aga me hoiame Sind kindlasti kursis!

5. Kellele saadetakse uue uuringu kutseid? 

Kutseid uutele uuringutele saadame koos eelküsimustikuga, et saaksid anda märku oma osalussoovist ning saaksime täpsemat infot osalejate valimiseks. Kuna meie tarbijapaneeli nimekirjas on palju rohkem inimesi, kui katses saab osaleda, siis ei ole mõistlik kõigile kutset saata, vaid teeme ise esmase valiku. Täpsemalt eelistame neid, kes on avaldanud tarbijapaneeli ankeedis huvi just selle tootegrupi või uuringu tüübi vastu ja kellel ei ole allergiad ega vastunäidustusi selles uuringus esinevate koostisosade suhtes. Kuna kutsete väljasaatmise arv sõltub palju sellest, kui mitut inimest uuringusse otsitakse, võib esineda olukordi, kus samaväärselt täidetud ankeetidega isikud saavad kutseid erinevalt. Püüame siiski tagada, et kõigil paneeli liikmetel oleks võimalus meie uuringutes osaleda ja põnevaid kogemusi saada.

6. Kui palju inimesi kaasatakse ühte uuringusse? 

Uuringu valimi suurus sõltub konkreetse uuringu eesmärgist. Lihtsamates tarbijauuringutes, kus hinnatakse peamiselt toidu meeldivust, osaleb tavaliselt umbes 50 inimest. Kui aga on vaja võrrelda erinevate tarbijagruppide hinnanguid, võib valim olla suurem ja ulatuda 100-200 inimeseni. Terviseuuringute puhul on protsess keerulisem, kuna osalemiskriteeriumid on rangemad. Tavaliselt moodustatakse mitu võrdlusgruppi. Võrreldavuse tagamiseks võiks igas grupis olla vähemalt 20 osalejat, kuid kutsume osalema vajalikust määrast rohkem inimesi, sest pikaajaliste uuringute puhul võib olla katkestajaid rohkem. Seetõttu sõltub lõplik osalejate arv nii tarbijagruppide arvust kui ka seatud kriteeriumitest.

7. Kuidas osalejad välja valitakse?

Esmalt saadame e-maili teel kutse koos eelküsimustikuga, mis on loodud konkreetselt selle uuringu tarbeks. Selle täitmisel saad anda märku oma osalussoovist ning meie saame täpsustavat infot osalejate valimiseks. Valiku tegemisel võtame arvesse: 1. Selle uuringu kriteeriume. Näiteks võime välistada konkreetse toiduaine allergikud, otsida kindla toitumisrühma esindajaid, valida osalejaid vastavalt toote tarbimise sagedusele, tagada eri vanuserühmade võrdse esindatuse vms. Kuigi tarbijad on üldjuhul teadlikud katse üldisest eesmärgist, ei avalda me sageli täpsemaid üksikasju, et vältida tulemuste mõjutamist. Seetõttu ei saa me alati ka oma valikukriteeriumeid uuringu läbiviimise hetkel selgitada. 2. Senist osalust. Alates 2025. aastast oleme oma andmekaitsesüsteeme veelgi turvalisemaks muutnud, mis võimaldab paremini jälgida ka paneeli liikmete varasemat osavõttu. Soovime tagada, et kõik paneeli liikmed saaksid võimaluse uuringutes osaleda. 3. Ajalist sobivust. Küsime eelküsimustikus tihti ka inimeste ajaliste eelistuste kohta ning kui see haakub meie plaanidega, siis on suurem tõenäosus, et saad kutse uuringus osalema. 4. „Kes ees, see mees“. Kui eelnevale kolmele punktile vastavaid inimesi on väga palju, valitakse selle järgi, kes täitis eelküsimustiku varem.

8. Mind on uuringusse välja valitud ning mul on juba aeg broneeritud, aga plaanid muutusid. Mida teha?  

Kui uuringu aeg enam ei sobi, siis palume anda korraldajale märku nii pea kui võimalik. Kui võimalik, siis proovime leida Sulle uue aja. Samuti on soovi korral võimalik osalemisest igal hetkel loobuda. Hoia meid palun igal juhul kursis, et me saaksime vabastada koha järgmisele soovijale.

9. Osalesin uuringus, aga millal ma tulemustest teada saan? 

On väga rõõmustav, et meil on palju osalejaid, kes on tunnevad uuringu vastu huvi ka pärast osalemist. Meil on alati hea meel seda infot jagada ning teeme seda nii pea kui võimalik. Soovime jagada uuringu tulemusi nii pea kui võimalik. Kuna aga tarbijakatsed on tavaliselt osa pikemast projektist, võib see võtta aega. Kui tegemist on tootearendusprojektiga, siis lisandub sellele ka toodete turule jõudmise aeg, mida on keeruline prognoosida. Tagasisideuuringust saime teada, et uuringute tulemuste vastu tuntakse suurt huvi, mistõttu püüame osalejaid senisest paremini kursis hoida ning pakkuda ka vahekokkuvõtet, kus anname lühiülevaate tehtud uuringust.

10. Kui kaua minu andmeid säilitatakse ja kuidas nende turvalisus tagatakse? 

Iga isiku andmed säilitatakse tarbijapaneeli nimekirjas kuni 3 aastat. Pärast seda saadetakse e-maili teel teavitus, et tema andmed lähevad kustutamisele. Kes soovib tarbijapaneeli liikmena jätkata, saab täita ankeedi uuesti, et värskendada oma andmeid. Kui oled uuringus osalenud, siis Sinu andmed kodeeritakse ja seos isikuandmete ja osalejate koodide vahel säilitatakse kuni 6 kuud pärast uuringu lõppemist. Seejärel muudetakse andmed anonüümseks ning kõik identifitseeritavad seosed eemaldatakse jäädavalt. Sinu andmeid kasutatakse edasi anonüümsel kujul ainult teaduslikel eesmärkidel. Täidetud nõusoleku vorme uuringus osalemiseks säilitame turvaliselt kuni 5 aastat pärast uuringu lõppemist, misjärel täidetud vormid hävitatakse.

11. Ma ei soovi enam tarbijauuringutes kaasa lüüa. Kuidas saan tarbijapaneeli nimekirjast lahkuda? 

Kui soovid tarbijapaneelist lahkuda, kirjuta meile tarbijauuring@tftak.eu. Kustutame kõik Sinu andmed TFTAKi tarbijapaneeli nimekirjast ega saada kutseid tulevastesse uuringutesse.

NTS01145.jpg
Tarbijapaneel ja tarbijauuringud on koostööle avatud!

"Kui oled huvitatud sellest, et tulevikus saada eelisjärjekorras teateid meie põnevate tarbijauuringute kohta, saad registreeruda tarbijapaneeli meililisti. Ja kui oled toidutootja ning soovid ekspertpanust tarbijakatsete läbiviimiseks ja turu-uuringuteks, võta meiega julgelt ühendust!"

Helen Vaikma, MSc

Sensoorika

bottom of page